Blackberry, vlastně ostružiny, nebrat!
Mám rád mobilní přenosná zařízení, proč? No protože se s nimi dá zabít čas v prostředcích městské hromadné dopravy a vůbec. Kdysi dávno jsem vlastnil Palm, četl si na něm knihy a organizoval si čas, také si sem tam zaserfoval pomocí „modrozubé“ technologie a mobilního telefonu, lepší než drátem do oka, říkal jsem si, na poštu a to ICQ to stačilo. Časem jsem si pořídil, nebo spíše dostal od bratra Ericssona K750i, moc pěkná mašinka, hodila se do kapsičky a dokonce ten internet na tom běžel, taková Opera v Javě, není fakt špatná a co teprve Jimm.
tak takhle vypadá jedna z „ostružin“
Pak jsem byl nucen vyměnit Erika za Nokii 6230i, docela pěkný telefonek, i když s podporou Javy trošku na nic, ale dalo se na ní zvyknout. Takže jsem po kapsách tahal svého soukromého Erika, služební Nokii a za opaskem Palmíka T3.
Jednoho krásného podzimního odpoledne si říkám, že by nebylo skvělé si pořídit nějaké to zařízení „all in one“, jenže jaké, no a volba jednoznačně padla na Windows Mobile zařízení, sice na Palm nenechám dopustit, ale bohužel jej jaksi neužiji při synchronizaci s firemním Exchange serverem. Nu a tak mám zařízení od HTC TyTN.
TyTn, interně nazývaný též „hulán“ (protože u něm svého času psal Radek Hulán na svém Well done), je prostě skvělý a nenechám na něj dopustit, i když poslední dobou vypadá chudáček trošku omláceně a poskytuje mi svobodu v komunikaci kdekoli a kdykoli, no, někdo by to mohl nazvat čirou závislostí.
A jak jsem napsal úvodem, mám rád moderní technologie a tak mne zaujala nabídka O2 zařízení zvané Blackberry, no to by se dalo otestovat, co to je co to umí a neumí atd…
detailnější záběr na displej „ostružiny“
No prostě měl jsem možnost otestovat obě zařízení, které má O2 v nabícce, testovaní proběhlo velice rychle, věcně a nekompromisně. Čili vložil jsem do zařízení baterii a zapl, ha nic se neděje, podivné, aha nemám tam sim kartu, ale proč? Chci jen vidět systém nemusím z toho hned telefonovat, že? No takže vypnout TyTNa a vyměnit sim, no a najednou Blackberry naběhlo, úvodní konfigurace, která dle průvodní obrazovky měla zabrat cca 10 minut, zabrala dvacet sekund, to jsem ale čtverák.
No musí se nechat systém naběhl rychle, to ano, ale co nám poskytuje? Vlastně skoro nic, nebudu tu psát jaké má zařízení rozlišení displeje, či kolik paměti a nebo operační systém, tedy jestli to nějaký má. Jednak to nevím a druhak je to zbytečná ztráta času.
Předpokládal jsem, že si v zařízení nastavím poštovní server a zvesela pojedu, jenže Blackberry funguje trošku jinak, pošta je tahána ze speciálních serverů Blackberry enterprise nebo tak nějak, dočetl jsem se, no nic aspoň tam hodím POP3 na soukromou poštu, no jo jenže to nejde, leda si nainstalovat programové vybavení dodávané se zařízením a synchronizovat si to s lokálním počítačem, no nic aspoň zkusíme zabrouzdat po internetu, jenže ať hledám jak hledám, tak nenacházím lautr nic. Takže pro pohyb v terénu bez „Ostružinového serveru“ asi bez úspěchu. Shrneme to, zařízení je pěkné hezky se na něm píše, i když klávesnice TyTNa je asi 1000x lepší. A vlastnosti zařízení jsou na úrovni obyčejné Nokie, nebo Ericssona.
Zařízení jsem tedy s díky vrátil vlastníkovi a ať si jej užije ve zdraví, neboť za stejné peníze se dá sehnat Treo od Palmu s Win Mobile a nebo nějaký ten bezklávesnicový HTC, nebo třeba XDA Orbit nevypadá vůbec špatně.
Blackberry se hodí do firem, kde uživatelé jsou pitomý, že nedokážou ovládat Windows Mobile zařízení, ale potřebují být v terénu dostupní poštou, protože jinde bych uplatnění marně hledal. No a nebo možná u nějakých těch top managerů, kteří chtějí být in a na večírcích se chlubí jaký to mají perfektní telefon, pardon „ostružinu“.