Ramdisk
Mám takové ty smíšené pocity, víme? To je tak, když se vám něco povede a vlastně ani nepovede, nebo jak bych to nazval. Ale začneme od začátku. Kdysi hodně dávno, jeden by řekl, že to může být i třeba dvacet let jsem si půjčil kazetu plnou textových her pro osmibitové Atari, prostě jsem chtěl zase zkusit nějakou pěknou textovku co jsem třeba ještě nehrál. Narazil jsem tam na Ramdisk, no jo, ale hra byla slovensky. Dovedete si to představit? Slovenská textovka, dobře, texty nějak přečtete, ale co třeba příkazy? Jo ty asi taky, když v úvodu vlastně máte popsáno, co byste mohli jakože psát. No stejně jsem ji nikdy nedohrál a zapomněl na ní.
Uplynulo pár let a já si na ni vzpomněl, víme, nikde nebyla online ke stažení, já ji na pásce měl a teď to přijde, nějakým děsně obskurním způsobem se mi povedlo překonvertovat první díl, následuje aplaus publika a potlesk. Ta konverze spočívala v tom, že jsem nahrál Kopírák TSD, a poslal první díl skrze SIO2PC kabel do PC a teď přijde, chvilka napětí, virbl a táhlý povzdech. Druhý díl – který obsahuje samotou hru se mi nepovedlo převést, ví bůh co jsem s tím tropil, jen jsem se asi pokoušel nahrát omylem třetí díl hry, který je vlastně jen takové demo, nebo spíš loader obrázků v TurboBasicu a nahrává kilové bloky s obrázkem, jo no, debil no. Prostě jsem přeskočil při nahrávání ten druhý díl a měl jsem za to, že ta hra prostě asi nikdy nebude převedená.
A teď další virbl a jásot publika, nebudeme si namlouvat, že jsem dneska zrovna šel po Ramdisku, jdu po jedné věci, co sakra moc chci mít převedenou, zatím se o tom nebudu zmiňovat, nenašel jsem to na kazetách ještě, vím že to na nich je. Ale zpátky k Ramdisku, no našel jsem ho náhodou, dokonce šel i nahrát ten druhý díl naprosto v pohodě, takže co následovalo? Jasně – převod a problémy, další problémy.
Vůbec nechápu, proč mi nejde nahrát skrze SIO2SD kopírák TSD, prostě se nenahraj – buď jsem debil já, nebo SIO2SD a nebo taky všechno dohromady. Naštěstí, další virbl, mám skvělou paměť, a na jedné pásce onen zmíněný kopírák je, takže nahrát, nahrát do něj druhý díl Ramdisku, první už máme nějaký ten pátek, poslat na disketu v SIO2SD boot error, disketa plná, no málem mě jeblo, tak znovu a povedlo se, druhý díl se objevil v online světě.
Dost bylo povídání o převodu hry, mrkneme se na hru samotnou. Hra je slovenská, je z roku 1992, to bude mít Herní Archeolog radost, těším se, že by mě mohl třeba někdy někdo obvinit, že jsem si ji napsal sám, rozumějte tuhle hru.
V roce hru napsal Pavel Lupták pod hlavičkou Ružasoft z Ružomberoku, mezi dalšími autory jsou uvedeni ještě Miroslav Malobický a Ladislav Matej. Co se týče technického zpracování, je celkem zajímavé, autor používá nějakou zajímavou rutinu zobrazení slovenského fontu, včetně diakritiky a na pozadí mu drnká nějaká hudba, ne nezkoumal jsem Basic listing, abych se mrknul co a jak, za mě je to rozhodně plus, tedy až na tu hudbu, po minutě vám z ní začně krapet hrabat. Fajn, tak to máme technickou stránku. Jediné, co bych vytknul je herní engine, respektive parser, ten neumí ořezávat řetězce, takže musíte příkazy psát přesně ve zkrácené podobně. Dalším neduhem, je nutnost zadávat příkazy s diakritikou. Jasně, engine také neumí zarovnávat delší texty, takže některé texty v lokacích nevypadají moc hezky, ale co bychom chtěli v roce 1992, že? Mimochodem, koukal jsem se do herního listinu, autoři použili engine ze hry Prudent Dactyl a ani jej moc neupravovali, škoda.
Tak a máme tu příběh, ten je triviální a jednoduchý a odehrávající se v současnosti, respektive v současnosti roku 1992, kdy je hráčův úkol sehnat, spíš tedy ukrást elektronické součástky na výrobu ramdisku z firmy Eurocomp ve městě Rožumberok, takže se jedná o hyperlokální hru, tuším že se o tomhle fenoménu devadesátkových textovek zmiňuje pan Švelch ve svých přednáškách.
Kdo si nechce zkazit zábavu, tak raději ani nepokračujte dále, neboť bude následovat jednoduchý návod.
Začínáme u svého vchodu, tak se přesuneme k popelnicím, nebo co to vlastně je, v koši je ukryt balík bonbónů. Dejte si pozor, hra je slovensky, takže musíte psát po slovensky, třeba jsem nevěděl že koš není koš ale kôš, to je jakbych to snad psal maďarsky. No nic, kdybyste tenhle speciální znak hledali ve hře, tak prosím pěkně pod klávesou ctrl+p znak tedy vypadá spíš jako u s kroužkem, ale budiž.
Bonbóny vyměníme s děckem na hřišti, získáme tak klíč. Kousek dál najdeme míč, ten dáme chlápkovi u druhého vchodu, získáme další klíče. Zajdeme na konec sídliště a vezmem si papírek, na kterém je napsané heslo, to si poznačíme.
Dojdeme domů, vezmeme pilku a vydáme se k bráně firmy Eurocomp, použijeme pilku, vejdeme do společnosti a vstoupíme do trezoru, kde zadáme heslo a hru máme dohranou.
Soubor s hrou ke stažení je jako obvykle dostupný z tohoto zdroje.
Ramdisk (11,2 KiB, 127 hits)
No veru, ked si poslal ten screenshot ja som tam naozaj videl „ů“. Jediná chyba na tom fonte 🙂
Skúste tie súbory z hry Ramdisk previesť na súbory typu CAS pretože tieto nefungujú pri načítaní v reálnej čitačke ktorá sa dá zakúpiť u Lotharka nefunguje to ani na Cartridge AVG cart. Jedine to ide spustiť pod emulátorom Altira na reálnom Atari som to nespustil pretože to sekne pri loadovaní.
Zkusit to muzeme, ale tady to šlo z pásky rovnou skrze Lotharkův vynález. Myslím, že to na něm jde spustit. A co se týče AVG carru, doporučuju zajet v Bratislavě na Petržalku obalit dlažební kostku papírem se vzkazem ať opraví loader pro AVG cart a vhodit vzkaz do okna pana Tmp.
Oba programy se zavádějí od adresy 1792, což je pro množství binárních zavaděčů nepříjemné.
Připravil jsem relokovanou verzi (zničí zavaděč až po úplném zavedení), ta by mohla fungovat.
https://drive.google.com/file/d/1GrHpIH65TwWEqfdTaAKZOXXrcZzlLE2h/view?usp=sharing