Skříňka na počítač
Asi před necelým rokem jsem si pořídil novou skříň pro počítač, dlouho jsem vybíral, až jsem si vybral CoolerMaster Ammo 533. Vybíral jsem ji poměrně hodně dlouho, skoro půl roku, protože jsem měl velice specifické požadavky na vnitřní uspořádání skříně, zvláště pak jsem požadoval bezšroubkovou montáž karet a pevných disků, včetně bočního zasunování pevných disků.
celkový pohled na skříň
Jak to tedy skutečně vypadá?
Tak, to bychom měli výčet hardware ve skříni a teďko se vrátíme k vnitřnímu uspořádání, jedinou komponentou, kterou si musíte do skříně přišroubovat, je základní deska a nápájecí zdroj, ostatní komponenty se do skříně, jen zasouvají a zacvakávají pomocí plastových pojistek, tato výhoda je zkrácení doby instalace nového hardware, pokud tedy chcete přidat novou PCI kartu, jen ji zasunete do pozice, nejprve tedy vyndáte záslepku slotu, zacvaknete pojistku a můžete počítač opět zapnout. To samé platí i pro grafickou kartu a nebo CD-ROM mechaniku, tu prostě jen zepředu vsunete do slotu a zajistíte pojistkou proti pohybu, připojíte kabely a můžete skříň zavřít. Podobně je řešen i způsob zasouvání pevných disků jen s tím rozdílem, že na disk nejprve nasadíte kolejničky a zasunete do slotu, zmínil jsem se již, že disky se zasouvají zboku, což vede ke značné úspoře místa ve skříni a velice snadnou montáž nového disku? Celkem si můžete osadit tři disky 3,5“ a když je nouze největší, tak můžete využít ještě jednu pozici pod vstupem předního panelu 3,5“ šachty. Myslím si, že tento počet je naprosto dostačující.
otevřená skříň
Tato skříň je sice určena mladistvým hráčům, kteří si vozí svou výbavičku na lan párty, na druhou stranu si myslím, že najde upotřebení u nehráčské obce, jako jsem třeba já.
Zevrubný popis
Skříň váží deset kilogramů a jediné co je z plastu je přední panel, zbytek je vytvořen z hliníku. Skříň je černo stříbrná a na má ucho pro snadné přenášení na horní straně, toto jsem také požadoval, protože má předchozí skříň měla také ucho, velice snadno se totiž manipuluje s počítačem, ať již na zmíněné lan párty, nebo při stěhování.
V pravém předním boku skříně najdeme 2x USB 2.0, 1x FireWire a jeden vstup pro mikrofon a výstup na sluchátka.
tlačítka reset a power s plastovou krytkou
power a reset button s odklopenou plastovou krytkou, připraveny k použití
V přední části skříně je celkem 5 pozic pro 5.25“ palcová zařízení (osadil jsem je dvěma šuplíky pro SATA disky a jednou DVD-RW od LG, LightScribe) a jedna pozice pro 3,5 zařízení jako je disketová jednotka, nebo například čtečka karet. Ve spodní části se nachází ventilační mřížka, za kterou se skrývá modře podsvícený ventilátor, který chladí rámečky s pevnými disky, jsou celkem tři.
Výraznou součástí skříně jsou také tlačítka Power a Reset, která jsou opatřena kryty, aby nedošlo k jejich nechtěnému stisku, na staré skříni se mi docela často stávalo, že jsem nechtěně provedl reset počítače, takto vím, že pokud neodsunu plastovou krytku tlačítka, nemůže se nic stát.
detail pasivního chlazení základní desky
Levá boční část počítače je poloprůhledná, respektive ji vyplňuje podobná ventilační mřížka jako je v přední části, slouží k cirkulaci vzduchu a vlastně i jako protiprachový filtr.
Co nás čeká uvnitř?
Než se dostanu k popisu vnitřních součástí skříně, nebude na škodu se zmínit, jakým hardwarem jsem ji vybavil, protože s novou skříní jsem se rozhodl změnit i hardwarové vybavení. Už delší dobu nakupuji jen značkový hardware mých nejoblíbenějších výrobců, jako je Gigabyte, Leadtek, Corsair, Seagate a Intel. Prostě nechci do svého počítače nějaký šunt za pár korun, chci mít prostě něco hodně extra.
detail pamětí Corsair, samozřejmě pasivně chlazených
Základní deska je od Gigabyte, konkrétně tato GA-965P-DQ6, proč jsem si koupil tuhle desku? Jednak má komplet všechny komponenty pasivně chlazené, takže se mi nemůže stát, že se za rok, či dva začnou ozývat ventilátory a za druhé vypadá naprosto báječně, hlavně tolik SATA portů pro pevné disky, co jen víc si může člověk přát. Desku jsem samozřejmě osadil procesorem Intel, konkrétně Core2Duo 6400 na 2,2 GHz**. Celkem čtyři volné paměťové sloty jsem osadil 4x 1GB DDR2 800 MHZ od Corsairu a mohu jen konstatovat, jsem velice spokojen. Chlazení procesoru obstarává masivní COOLER Arctic Cooling Freezer 7 Pro.
kvalita a ticho od Chieftecu se nezapře
Pro takovouhle nádhernou desku je zapotřebí spousta energie, tak jsem si pořídil nádherný a hlavně tichý zdroj od Chieftecu 500W 12cm fan 20/24 pin PFC.
detail připojení pevných disků
Co by to bylo za pořádný počátač bez pořádné grafické karty? Původně jsem zakoupil od Gigabyte 7900GT 256MB DD3 Maya s rozhraním PCIe, ale nějak jsem si to po pár měsících rozmyslel a zakoupil Leadteka 8800 GTX TDH s 768 MB DDR3, což je na současné hry rozhodně dostačující, tato karta zabírá celkem dvě pozice a je poněkud větších rozměrů, ale do mé ohromné a hlavně tiché skříně se vejde naprosto bez problémů. Samozřejmě nesmím zapomenout na 3x 0,5 TB HDD od Seagate, původně jsem měl disky rozděleny ve Win XP dva disky RAID0 jako stripe, sice rychlost byla báječná, nicméně, raději jsem toto nastavení s přechodem na Vista Ultimate změnil na každý disk samostatně, přičemž jeden z disků používám jako záložní pro velice důležitá data, jako jsou moje fotografie, dokumenty a archivy pro emulátory Amigy a Atari.
boční pohled na přístupovou boční desku
Nebýt veliké grafické karty přes dvě pozice, tak si myslím, že ve skříni snad žádný hardware nemám, bylo by tam dostatek místa, no ale i tak bych si mohl ještě nějaké to zařízení přidat, ale já jsem je spíše s přechodem na Windows Vista Ultimate odebral, konkrétně zvukovou kartu Audigy od Creative, protože mě bohatě stačí zvukový výstup onboard na základní desce, taktéž jsem odebral druhou síťovou kartu a SCSI řadič, který jsem již nepotřeboval.
Závěr?
Pokud toužíte po stylové, bytelné, snadno přenositelné skříni, pak je to správná volba.
skříň vypadá jako atomový kufřík
skvěláá bedna .. jde widět že počítač nemusí být jenom nevzhledná sedá krabice :D:D