Tajná historie Bornnu
Tajná Historie Bornnu – poslední mistrovské dílko mého oblíbeného spisovatele Vladimíra Šlechty jsem dostal pod stromeček, měl jsem velikou radost, jednak to byla po dlouhé době první papírová kniha a také jsem se tešil na další trampoty mých oblíbených hrdinů z postapokalyptické budoucnosti.
Co jsem ovšem netušil, že bude ten hrdina jen jeden a tím je Gowery Fink – sice se v příběhu lehce mihne i druhý oblíbenec Hal Hargo, ale bohužel Oggerd je neznámo kde, prostě zmizel po událostech v předchozí knize Keltská Brána, ani si moc nepamatuju jak skončila, je to už delší doba co jsem ji dočetl. On si totiž pan Šlechta dovoluje psát tak nějak napřeskáčku, prostě napíše jednu knihu, pak další a zase se vrátí a tak dokola, asi by bylo fajn to nějak chronologicky seřadit, no ale to vlastně nevadí. Jsou knihy co si rád přečtu znovu a zrovna tyhle Šlechtoviny – rád je totiž i přepisuje k lepšímu, takže kolikrát si myslím, že čtu skoro něco nového.
Bornn je poslední velkoměsto – ostatně je to i podtitul knihy, ve světě, který je zdevastovaný světovou válkou která se odehrála již bezmála před dvěma sty lety, je to také hlavní město císařství Germánie, které vzešlo z popela zničeného Německa.
Gowery, Hargo a Oggerd je taková průzkumná jednotka císařství zkoumající anomálie v pustinách postapokalyptické Evropy, prostě Střepy z Apokalypsy, ne všechno bylo před dvěma sty lety zničeno, některé technologie přežily do současných dob a mnohdy děsí místní zdivočelé obyvatele a proto je tu Císařství, aby je eliminovalo, zkoumalo a popřípadě tyhle zapomenuté technologie odhalilo a přineslo zpět do lůna Císařství.
Celé si to tak nějak představte na dobu začátku dvacátého století, lehce protkaný elektřinou, parou, střelným prachem a počítačovými technologiemi, tedy hlavně tím co zbylo po předchozí transatlantické civilizaci. A o počítačích – hlavně hrách je tahle kniha, ne všechny počítače byly před dvěma sty lety zničeny EMP zbraněmi a Bornnu zůstala dokonce i podstatná část městské sítě a možná, že i nějaký ten internet, nebo spíš městský intranet.
Zpátky ke Gowerymu, ten nám uvízne v Bornnu, kde má být vyšetřován Císařskou komisí ohledně událostí u Keltské Brány, nudí se a nemá skoro nic na práci a jeho přítel Hargo se věnuje vesměs milostným radovánkám s novou konkubínou. A tak je Gowery požádán, aby provedl vyšetřování jedné hry, která se poslední dobou objevuje mezi smetánkou Bornnu, sám je do hry vtažen, skoro pohlcen.
Jedná se o jistou počítačovou online multiplayerovou hru, něco mezi mixem současného Falloutu a World of Warcraftu. Mezi náma, skoro jsem měl sto chutí si něco takového zahrát, tak se mi ty herní popisy a hráčský slang líbil, polovina hry se totiž odehrává v reálném světě a ta druhá je prostě popis postupem hry.
Všechno se ale rychle mění, když je kvůli hře zavražděn první hráč a ve hře se začnou točit reálné peníze a tak Gowery musí zintenzívnit pátrání. Pozná při svém pátrání nové přátele, spojence i nepřátele, bude se pohybovat na hraně zákona a tak vůbec. Celé je to tak hezky napsané, že jsem začal trošku pátrat po tom kde ten Born vlastně leží, ale zatím se mi toho moc nepovedlo vypátrat – snad jednou se mi podaří pana Šlechtu zlomit a prozradí kde je to poslední velkoměsto.
On tedy už trošku napověděl, je to město, v současnosti to má ke sto tisícům duší na horním toku Dunaje, nebo na jeho přítoku, někde v německu. Má postavenou katedrálu v historickém jádru, ale kde je to prostě nevím, protože katedrála je skoro v každém městě. Na druhou stranu nemůže být moc daleko Buweissu a Paragu a Vindobony a tak nějak vůbec. Jednu chvíli jsem si říkal, že to může být třeba Řezno, Ulm, Ingostadt nebo možná Günzburg, ale kdo ví, třeba se to dozvíme příště.
Asi je blbost prozrazovat kompletní děj knihy, tak si ho nechám pro sebe tedy. Jo a Oggerd se fakt v knize neukáže.