Indiana Jones a zlatá soška…
Tak jsem si zase jednou zahrál českou textovou hru pro osmibitové Atari, hra je poměrně nová, vyšla letos na jaře přibalená k diskmagazínu FLOP. Samozřejmě se jedná zase o předělávku z jiné platformy, tentokrát to je to hra ze ZX-Spectra, kterou vytvořil J. Fencl v roce 1989.
ZX-Spectrum verze hry – pro srovnání.
Atari verzi má na svědomí, jak jinak, naše známá tvůrčí trojice Fly, Raser a Fandal. Abych mohl srovnat obě verze, tak jsem sáhl po strýčkovi Google a podíval se, jestli by se nedala tahle textová hra sehnat i v původním znění. A jak vidno, tak dala a tak se nejprve rozepíšu o verzi pro ZX.
Nic naplat, neuchvátila mne, asi bych si ji zahrál, ale taky bych asi vzteky toho Sinclaira rozšlapal, domnívám se, že hra je napsaná v basicu a její ovládání je poněkud zvláštní, příšerné a pomalé.
Příkazy se nezadávají klávesnicí, tak jak jsem zvyklý, ale jen pomocí menu, ty se ovládají klávesami space, a + z. Z nabídky si vybíráte akce, které má váš hrdina vykonat. To by nebylo špatné, ale menu se vykreslují vcelku pomalu a trošku zmatečně. Nehledě na problém se směry, pokud chcete jít na západ a není to možné, tak se přeci jen nabídka v menu zobrazí, čímž ztratíte čas, protože vaše akce je samozřejmě neúspěšná.
Obrázek přímo ze hry, se zobrazením desivého menu, které se vykresluje skoro půl hodiny.
Toliko k ZX verzi a nyní se mrkneme na předělávku, která vznikla 20 let po té. Mohu prohlásit, že je to velice zajímavá hra, i když má několik menších much, vlastně jen jednu. Tou je ovládání, nesnáším hry textové hry ovládané joystickem, jednak jej u svého Atari již dávno nemám a také v emulátoru se to hraje docela obtížně, nehledě na to, že nemohu „přetaktovat“ výkon emulace, protože bych pak ten kurzor nikdy neumístil tam, kam mám.
Příběh hry oplývá klasickým klišé, kdosi co si říká profesor Bramble, požádá Indiana Jonese, zdali by nenašel zlatou sošku keltského boha ukrytou kdesi v Peru, sošku nevyčíslitelné ceny. Když pominu fakt, že asi Keltové na území dnešního Peru nikdy nedorazili, tak se to dá zahrát.
Jak jsem nastínil před chvilkou, tak se hra ovládá joystickem, tlačítkem otevřete menu a z něj si pak vybíráte tu či onu danou akci. V porovnání se ZX verzí výhodou menu je, že ukazuje jen dostupné směry, kam hrdina může jít, čímž odpadá chybně navolený směr a pak následné chybové hlášky.
Původně jsem hru ani nechtěl zkoušet, to to ovládání joystickem, proč třeba Fly nenaprogramoval ovládání i pomocí klávesnice, třeba šipka nahoru, dolů a space nebo enter potvrzení akce, pro zavření menu bych zvolil například klávesu esc hned by se mi hrálo lépe.
Atari verze přeci jen vypadá lépe, krásně.
Hra se dá projít za slabou hodinku, když si vytrvale kreslíte mapu a zkoušíte předměty na předměty, respektive v různých místnostech. Jedinou nevýhodou, je snad, že hlavní hrdina může nést jen pět předmětů, takže spoustu času trávíte přenášením předmětů kolem dokola, aniž byste je na něco využili, protože některé předměty jsou prostě jen tak na okrasu, nebo pro zvýšení obtížnosti hraní.
I to menu je pěkné, takové Ataristické.
Když to shrnu, vydařené dílko, které by bylo v roce 1991 na Atari velice dobře prodejné, grafika a hudba, tehdy nevídaná záležitost. Škoda, jen, že tehdy nebyli takhle dobří programátoři jako je Fandal, Raster a Fly.
Indiana Jones zase ukradl starověký artefakt a prchá z místa zločinu.
Hru si můžete stáhnout do emulátoru z webu atari.panprase.cz a nebo rovnou odsud.
Indiana Jones 4 - Atari verze (21,6 KiB, 2 482 hits) Indiana Jones 4 - ZX verze (16,0 KiB, 2 465 hits)
Jen okomentuju to omezení počtu předmětů, které můžeš sebou nést, přece nejsi „Hancock“ , aby jsi pobral 20 předmětů… 🙂
Ve většině kvalitních textových her, je omezení počtu předmětů které uneseš základ, je to dobré k nastavení určité obtížnosti. Musíš trochu kombinovat, co kde si nechat na později a co mít zrovna u sebe….
Nemám to rád, mám rád, když hlavní hrdina nosí všechny předměty přímo u sebe.
I když jsem tuhle hru znal, zahrál jsem si jí teď pořádně až na Atari a musím říct, že se povedla! Asi jsem nepochopil, proč na začátku je vynechán úvodní vstup „Mexico 1936“, ale to je detail… Trochu mi chybělo barevné provedení – přece jen ta barevná okýnka na ZX mají něco do sebe, ale to je taky věc vkusu.
Jinak je to poměrně snadné, většinu toho jsem si už ani nekreslil a šel to popaměti.
Ale jak říkám, je to skutečně moc pěkně přepracované.
Mno a Fly by taky mohl zkusit nejakou svou tvorbu. Myslim tim napsat neco sveho vlastniho.