Mac OS X – Leopard
Proč se mi libí Mac OS X? Asi proto, že mi hodně připomíná můj oblíbený Workbench, který jsem provozoval na své drahé Amize, ale to už je dávno. Ani se mi nechce vzpomínat.
Ač nerad, tak musím přiznat, že jsem Apple tak nějak neměl rád, asi za to může mediální masáž Radka Hulána a jeho MyEgo.cz. Naposledy jsem si s MacOS hrál v emulaci Amigy. Pak možná ještě jsem se s Macem setkal, když byl Werich na Famu, tak jsem za ním čas od času zajel a měl tam několik Maců a tuším, že jsem si tam scanoval nějaké fotky a upravoval ve Photoshopu.
Leopard ve své plné kráse, člověk si připadá hned svěže oproti fádní šedi Windows
Moje další setkání s Macem proběhlo v zaměstnání, to nám sem přijel nějaký kolega z daleké kapitalistické ciziny a měl Mac Booka a marně se snažil rozchodit WiFi připojení, to se bohužel nepovedlo, protože naše korporátní infrastrukura nebyla na toto postavena, nebo spíš jej odmítalo naše WiFi, neb neměl potřebný certifikát. Tehdy jsem se OSX docela vysmíval, co byste také chtěli od počítače, kde se diskety a CD vysouvají vyhozením do koše a jak může někdo pracovat na počítači co má jen jedno tlačítko myši.
V září minulého roku jsem si pořídil iPhone, ani ne tak, že je to Apple, ale proto, že se mi prostě a jen líbil, byl stylový, jednoduchý a to ovládání prstem, prostě dokonalý, ať si kdo chce co chce říká, na iPhone asi hodně dlouho žádný telefon mít nebude.
A tak jsem se začal trošku zajímat o Apple, a když jsem si přečetl na Amiga ČIP fóru jednu malou zprávičku a to takovou, že by se dal nainstalovat “upravený” Amiga OS 4 pro MacMini s Power PC procesorem. To by panečku bylo něco pro mne, Amigistu tělem i duší a tak jsem se mrknul na Apple stránky, abych zjistil co to ten MacMini vlastně je.
Nechtěl jsem věřit svým očím, on vypadá naprosto báječně. Je malý, stylový a nádherný. „MacMini chci, MacMini musím mít!“, napadla mne parafráze na Pomstu šíleného ataristy.
Popátral jsem internet a hledal, za kolik by se dalo tohle malé Apple pořídit, když jsem zjistil, že cena není až tak vysoká jaká je u ostatních výrobku Apple, tak bylo rozhodnuto, pořídím si jej asi jako druhý počítač na internet, zábavu a pro nenáročnou uživatelskou tvorbu. Třeba bych si z něj mohl udělat „development“ stroj.
Hlavně, a to je asi nejdůležitější, jsem se chtěl trošku lišit od okolí. No jen mi schválně ukažte někoho, kdo má doma Apple? Nikoho takového neznám a to se mně líbí, ba, dokonce mne to i těší.
Macíčka mám tedy už od října a jsem s ním spokojen, jsou období, kdy své PC s Windows Vista prostě nezapnu, asi jako při psaní tohoto článku. Vlastně jsem jej skoro nezapínal ani přes vánoční svátky, když jsem hrál české textové hry pro MS DOS platformu od Petra Kaina – Bimbo, Frigo atd…
Ano, je to neuvěřitelné, ale hrál jsem MS DOS hry na MacMini, protože DosBox je i pro touto platformu a funguje perfektně.
Macíček je asi jeden z nejtišších počítačů poslední doby co mám doma. A to jsem si donedávna myslel, že mám hodně tichý desktop, neboť jsem do něj vybral jen ty nejlepší a nejtišší komponenty, ale i tak jsou trošku slyšet. MacMini není a to je dobře, kolikrát si myslím, že ani žádný počítač nemám zapnutý.
A co vás čeká a nemine, když si pořídíte MacMini?
Malý, skladný, krásný a hlavně tichý počítač plně dostačující pro běžnou domácí práci, jako je brouzdání po internetu, sledování filmů, poslech hudby a vytváření dokumentů plus samozřejmě i něco navíc.
Nebudete muset řešit problémy s nestabilitou systému způsobenou viry a jiným škodlivým softwarem, získáte také trošku jiný operační systém, na který si během jednoho či dvou dnů prostě zvyknete.
Safari vs. TN.CZ + Skype
Jaká, že je vlastně hardwarová konfigurace MacMini?
Ono jich je několik, nicméně já jsem si vybral tu levnější s procesorem Intel Core 2 Duo 1,83 Mhz, 1GB ram, CDRW-DVD combo mechanikou a 80 GB hardiskem, konfigurace plně dostačující, samozřejmě je možno spoustu hardware upgradovat, ale jak jsem již napsal, tak pro běžnou práci toto dostačuje. Součástí počítače je již předinstalovaná verze operačního systému OSX Leopard plus balíku iLife 08, který využijete při prohlížení a editaci fotografií z dovolených, na střih videa a mnohem více.
Má ten Mac nějaké vstupní porty jako je USB, FireWire atd..?
Samozřejmě že má a to hned několik, celkem čtyři kusy USB 2.0, jedenkrát FireWire, DVI a VGA, audio vstup a výstup, 10/100/1000 Mbit LAN, WiFi, Bluetooth. Takže nebudete ochuzeni o komunikaci s okolím.
Jak je asi ten MacMini veliký?
Vezměte si pár cédéček, postavte je na sebe a ke každé straně přidejte tak čtyři centimetry, ale pokud by vás to zajímalo naprosto přesně, pak je to kostka o stranách 16 a půl centimetru s pěti centimetry na výšku, takže se dá schovat i do šuplíku, tak aby vám, žena, či přítelkyně nepřišla na to, zač jste vyhodili deset tisíc. Jen si do toho šuplete budete asi muset vyvrtat pár děr na přívodní kabele.
Začínáme…
Jak jsem se už zmínil, tak jsem s MacOS X nikdy nepracoval a také nepředpokládal, že někdy budu, ale co, všechno je jednou poprvé, takže když jsem si tu malou krabičku donesl domů a po oddělení ochranných fólií z těla počítače jsem připojil potřebné konektory a vstupní zařízení a zapnul Macíčka. Start byl kupodivu rychlý, dalo by se říct, že hodně rychlý oproti mému PC, kde je asi tak 5x výkonnější hardware s Windows Vista Ultimate. Při prvním startu Maca je nutné zadat pár údajů, jako je uživatelské jméno a heslo, plus si zvolit regionální nastavení. Nejlepší na celé akci je ale hlavně jedna maličkost, i když Macíka reinstalujete, tak už nebudete muset instalovat ovladače, jak je tomu u Windows, tam totiž platí každý pes jiná ves, co se týče hardware. V tomhle mi Apple hodně připomíná Amigu, ta měla také unifikovaný hardware, jenže dnes je to tak trochu jinak.
Po přihlášení do systému jsem si chvilku připadal jako Alenka v Říši divů, ale co, myší klikat umím, vyznám se ve Windows, Workbenchi, takže si myslím, že bych neměl mít problém ani s MacOS X Leopardem, že?
iTunes… jak se mi nelíbily, tak je zbožňuji…
Co vás asi upoutá na první pohled je Dock s krásně vymalovanýma ikonkama, chvilku mi trvalo, než jsem přišel na to, že se vlastně jedná o integraci panelu snadného spuštění a seznam spuštěných aplikací. Podobné parodie jsem viděl ve Windows, ale nikdy jsem jim na chuť nepřišel, ono to asi bude tím, že tady je to součást systému a nikoli nějaký pochybně sekající se software, který napsal nějaký Lojzík támhle u Mělníka. Velikost docku a jeho zvětšování po najetí myškou, včetně pozice je konfigurovatelná, každému dle jeho gusta.
V docku také najdete hned tři speciální ikony, první z nich jsou dokumenty, která vás po nakliknutí navede přímo do vaší osobní složky dokumentů, další je složka downloadů a poslední je odpadkový koš, který nepotřebuje snad žádný další komentář.
Po chvilce bezcílného klikání jsem se zjistil, že jaksi postrádám jedno speciální tlačítko, tím mám na mysli tlačítko “Start” z Windows, klikám, hledám a až teprve když, si otevřu na ploše hlavní disk Macíčka, pak teprve nacházím složku Applications, kde je ukryt zbytek aplikací. Samozřejmě jsem je prozkoumal všechny a pomalu zjišťuji, že MacOS X Leopard je super, nebudu asi potřebovat vlastně nic doinstalovávat, dokupovat, prostě veškeré programy co tak běžný uživatel potřebuje ke svému životu je součástí operačního systému, co více si přát? Samozřejmě, že později doinstalovávám spoustu dalších aplikací, které si rozebereme později.
První seznámení máme za sebou, tak se podíváme MacOSu trošku pod kůži.
Kde hledat aplikace, jsme už zjistili, tak se podíváme na pár dalších featurek, které nejsou tak zbytečné jak se na první pohled zdá. Jednou kravinkou, kterou jsem naučil hojně využívat je Dashboard, obdoba Sidebaru z Vist, jenže v MacOSu váš neobtěžuje postranní panel a nezabírá cenné místo na desktopu, Dashboard totiz aktivujete stiskem klávesy, popřípadě, když si v preferencích systému nastavíte, třeba aktivní okraje obrazovky a najede k němu kurzorem myši. Na Dashboard si můžete nainstalovat mraky a tisíce dostupných pomůcek pro vaši práci. Chcete, třeba kalkulačku, dáte si tam kalkulačku a nebudete ji muset dokola hledat v aplikacích či vám bude zbytečně zabírat místo v docku. Další fajnovou věcí, která prostě nemá chybu jsou Spaces, neboli další pracovní plochy, máte málo místa pro chatování s přáteli, nevejde se vám už okno prohlížeče na plochu, tak si ji přepněte, nastavte si aplikace, tak, aby se spouštěly každá na své vlastní ploše. Práce s počítačem se stane radostí a nemusíte už bloudit mezi otevřenými okny.
Práce s okny aplikací v MacOSu, je jiná, lepší, ergonomičtější, prostě báječná. Aplikace šetří velikostí oken a vlastně ani jedna z nich nejde zmaximalizovat přes celou obrazovku, i když jakés takés tlačítko maximalizace v okně aplikace je, ale velikost okna aplikace se prostě přizpůsobí optimální velikosti dané aplikace. Pokud se pokusíte okno aplikace zavřít tlačítkem zavření aplikace, tak ta sice zavře, respektive ukončí aktivní okno, nicméně zůstane spuštěná, takže další spuštění aplikace je již hračka a otázka několika milisekund, pravda takto spuštěná aplikace zabírá systémové prostředky, ale koho to zajímá, že?
Ona i práce s aplikací je taková jiná, lepší, protože okno aplikace neobsahuje skoro žádné textové horní menu, jen toolbar, který se dá jednak docela jednoduše upravovat a druhak skrýt, to, když jej nepotřebujete. Veškeré menu aplikací najdete v horní liště, ano, tak jak jsem byl zvyklý na Amize, levou polovinu obsahuje standardní menu, které je v každé aplikaci stejné, takže se s většinou aplikací naučíte pracovat během několika málo minut. Druhou polovinu horní lišty zabírají systémové informace, jako je vyhledávání, hodiny, eject pro disky cdrom (u Apple totiž není standartní vysouvat disky tlačítkem eject na cd mechanice, ale rovnou ze systému), informace o WiFi sítích a Bluetooth, plus spousta dalších aplikací využívá tuto část horní lišty k dalším nastavením, či snadnému přístupu k ovládání a konfiguraci.
CDMA od O2? Žádný problém, funguje...
Jak si Leopard rozumí s domácí sítí, co Bluetooth a další hardware?
Doma mám postavenou síť tak, že od D-Link ADSL routeru vedu UTP kabel do druhého pokoje, kde mám menší Gigabit switch taktéž D-Link (proč tuto značku? No odpověď je jednoduchá, v jednom z dílů 24hodin taktéž používali D-Linky a co je dobré pro Jacka Bauera, to je dobré i pro mne).
Ze switche jdou kabely do NAS disku od Synology, do Windows PC, plus si samozřejmě svítím WiFi pro notebook a PS3. Takže pro Macíčka jsem netahal kabel, ale nýbrž jej jen připojil k domácí WiFi, tato operace zabrala dvě kliknutí a vepsání WPA klíče a byl na internetu.
Po připojení k internetu/domácí síti si Macíček našel Synology a po přihlášení mi hezky zobrazuje všechny složky, takže mám okamžitý přístup k našim rodinným multimédiím.
Zkoušel jsem jen tak z legrace připojit první Bluetooth zařízení co jsem tu doma našel, byla to Nokia 6120 Classic, pomocí průvodce nebylo nic jednoduššího, po spárování se můžete okamžitě hrabat v obsahu telefonu, připojit se s ním na internet, popřípadě si sesynchronizovat obsah kontaktů s adresářem. Pravda Nokia 6120 Classic není zrovna dobrý příklad, myslím tím onu synchronizaci, k tomu, potřebujete plugin pro program iSync, ale jinak vše je naprostou součástí systému, takže co vám občas v začátcích Windows a Bluetoothu zabralo tři dny pokusů, omylů, dodatečných instalacích, to nyní máte za pár sekund a několik kliků myši a hlavně, součástí systému. Proto jsem si MacOS X Leopard tak zamiloval.
Dokonce jsem z legrace připojil O2 CDMA Modem Axesstell, trošku konfigurace, chvilka zásahu do systému a upload ovladačů a Macík se mohl zvesela připojit do internetu i přes mobilní připojení.
Jediným hardwarem, který jsem bohužel nepřipojil, nebo spíš se mi jej nepovedlo rozchodit, tak jak jsem si myslil, je můj stoletý scanner BearPaw 2400CU, který mám problém vůbec rozchodit ve Windows XP a ve Vistách také nefunguje. Zase tolik nescanuju, a když tak využiju naše firemní rychlé scannery.
A co třeba Windows XP na MacMini?
Ano, slyšíte správně, i to je možnost, pomocí aplikace BootCamp, která je součástí Utilit si můžete zvolit/vytvořit partition, na kterou si pak můžete nainstalovat Windows XP, popřípadě Windows Vista. Sám jsem zkusil ony XP a není to špatné, ono je to vlastně super, dokonce pokud nechcete mít operační systém od Apple, tak si můžete MacOS partition zrušit a nechat si jen Microsoftí operační systém, ale na druhou stranu, kdo by to dělal? Když už jste si koupili Macíčka, tak jej určitě chcete kvůli MacOSu a ne proto, abyste si na něj nainstalovali XPčka a nebo Visty, že? Samotné přepnutí do jiného operačního systému probíhá tak, že po spuštění počítače podržíte klávesu Alt (samozřejmě rozuměj u ne Apple klávesnice). Rychlost XPček i Vist je naprosto standardní, ale tomu vděčíte Intel architektuře.
Tak to by bylo pro dnešek vše. Příště se trochu rozepíšu o Aplikacích, které získáte v základu s novým počítačem Apple MacMini…
Tak tohle byl snad úplně první screenshot na Macíkovi
Co je to za kraviny. Mám Apple už 4 roky a od té doby PC nepotřebuju.
Dell? Haha, mam v práci na stole. Desktop i laptop. Levné rozvrzané
plasty, baterka u notebooku po ani ne po půl roce vydrží hodinu a půl,
tomu říkám šmejd za 35 tisíc. V potovnání s mým MacBookem je to
drek. Toho mám přes rok a baterka stále 3 hodiny se zvukem a videem, bez
přes 4 hodiny. Když byl nový, tak cca 6 hodin! Vysouvání CD se provádí
tlačítkem na klávesnici. Nevím co je na tom debilního. Klávesové zkratky
OS X jsou naprosto logické, ne jako u Windows. Gamesy? Ty nehraju, ale na Mac
se vydává vesměs to co na Windows. A když už chci Windows, tak si pustím
Parallels nebo VMWare nebo nabootuju přes BootCamp a mam z toho PC. Klient?
A co Adium? To je nejlepší klient co znám. Miranda se může jít bodnout
i s celýma Windowsama. Office? Jistě, MS Office 2008. Synchronizace
s Outlookem (Entourage)? Samozřejmá věc. Grabování DVD? Ano. Střih
videa? Ovšem. Emuátory? Přehršel. A co instalace programů, stačí
přetáhnut ikonu. Co je na tom že chceme mít něco jiného než Windows?
Kdepak, řešení od M$ zůstane pořád stejně debilní už navždy a domů
mi prostě nesmí, nestojím o to, protože mám lepší. Dřív Amiga,
v tuto dobu zrovna Apple a v budoucnu to může být zase něco jiného, ale
jsem si jistý že to nebude nic od M$. Furt se hádat co je lepší. Hm.
F6: no, tak přesně tohle chci tak nějak popsat, co by
začátečník s Macíkem. Vlastně jsi to už všechno napsal, ale snad to
trošku rozvedu, někdy, až budu mít náladu zase psát.
No… Kdyz tohle ctu tak se mi do hlavy cpe uryvek z filmu „Pirati ze
Silicon Valley“ kde Steve Jobs rika Billovi „Jsme lepsi, mame lepsi
napady!“ a Bill mu na to (bohuzel popravde odpovida) „Ty to nechapes
Steve… Na tom nezalezi!“… Vcelku je pro me nepochopitelne jak R. Hulanem
pocinaje a vsemoznyma chytrakama vsude kolem na netu konce, jednohlasne
pomlouvaji MacOS a Apple obecne… Osobne jsem se nikdy netajil svou averzi
k MS a svou prislusnost vzdy radim spise k alternativam, jako jsou Amiga,
Atari, Apple a na PC treba Linux… Dnes z tech jmenovanych jasne kraluje
Apple s MacOS! Je to proste fakt a nevim proc mam dojem jako by se vsichni
snazili utajit skutecnost ze neco muze byt i lepsi nez MS Windows…
Holy, tys koukám z toho napůl sežranýho ovoce úplně zmagořel. Porovnáváš hlučnost PC sestavy made in Kladno s kompletním řešením od Applu. Sežeň si někde PC sestavu od renomovaného výrobce jako např. Dell (bejvali tvoji oblíbenci, ne?) a potom porovnávej. A MacOS? Krásně barevný, to jo. Desetileté děti to určitě ocení. Vysouvání CD pomocí SW tlačítka stejně debilní jako před deseti rokama. Gamesy (čti Flight Simulator)? Nula nula nic. Pořádnej multiprotokol klient jako Miranda? Nech si zdát. Otevřená architektura? Spíš zavřená (ikdyž určitej posun od PowerPC). A dalo by se najít více věcí, kde Apple nemůže konkurovat (Office, HTPC řešení atd.)Tyhle články mi dávají vzpomenout na „zlaté časy“ umigy, kdy se vybral nepřítel (platforma Wintel) a nekriticky se adorovala umiga, ikdyž objektivně byly oblasti, kde umiga pécéčku nemohla konkurovat.