Podraz III – pro Commodore
Dostala se mi do ruky textovka pro osmbitový Commodore, jo budeme tuhle platformu nazývat C64, ať klucí od C= třeba zvencnou, nebudu psát furt dokola osmbitový Commodore, jako jakej je rozdíl mezi těma osmbitama netuším, ale určitě mi to někdo nandá v komentářích, žejo?
No tak tedy, dostal jsem přímo od pana Sillicona na Bytefestu tuhle pěknou zachráněnou verzi Podrazu pro C64, abych ji získal pro budoucí generace, musel jsem si pro ni osobně dojet na Bytefest a fakt s nasazením života ji tam vyzvedl (proč s nasazením života? Však, kdo byl na Bytefestu ví své). Autorem hry je Petr Vibranský a jak je vidět, hra vyšla v roce 1992.
Podraz jsem si zahrál je pěkný, znám vlastně jen port z Atari a ten není zase tak moc hezký jako tenhle pro C64, v podstatě ve hře telefonujete a snažíte se sociálním inženýrstvím získat hesla a další informace, kdo nezkusil, měl by. Díky Podrazu se všem ostatním hackovacím textovkám říká „podrazovky“ a ne nevymyslel si to Herní archeolog, takhle jsme tomu říkali už v hlubokých devadesátkách.
Podraz III (7,5 KiB, 117 hits)
Osmibitových Commodore strojů bylo mnohem více, takže označení C64 je adekvátní neboť nejsou mezi sebou zcela kompatibilní.
Pro doplnění vzdělání jsou osmibitové počítače Commodore následující :
legendární Commodore 64 – označován jako C64
Commodore SX64 což je první barevný přenosný počítač na světě (jedná se funkčně o C64 se zabudovanou floppy1541)
Commodore 128 – C128 (má kompatibilní režimy C64 a CP/M jde tedy o tři stroje v jednom)
Commodore 64GS – herní konzole v podstatě C64 bez klávesnice se slotem na cartridge
Commodore MAX Machine nebo označován jako Ultimax či VC-10 vydán současně s C64 ale byl to very low cost – tedy pouze 2,5kB RAM a 2kB ROM tedy bez BASICu a membránová klávesnice, jinak s cartridge s přidanou RAM kompatibilní s C64
Commodore Educator – C64 v těle modelu PET s integrovaným zeleným monitorem pro americké školství (některé prý neměly ani SID)
pak byla řada počítačů Commodore 264 series které byly spolu kompatibilní kam patřily
Commodore 16 – C16
Commodore Plus4 – C-Plus4 nebo C+4
Commodore 116 – C116
Commodore 264 – C264 jen prototyp
Předchůdcem C64 byl Commodore VIC20 – v německu pod názvem Commodore VC20 v Japonsku Commodore VIC1001 (měl Katakanu)
a před tím byla ještě řada Commodore PET (kompatibillita jen na úrovni BASICu) a těch bylo taky celkem dost