Utopia Software / Apprentice – v původním znění s titulky
V sobotu jsem vykostil staré AWB – číslo 3 z roku 1993, to je vám ale skoro dvacet let, tohle číslo vyšlo v listopadu, dostal jsem ho zadarmo, protože na říjnovém resetkání jsem chlapcům z AWBčka věnoval zopár textů k náhledu – tenkrát jsme připravovali s Plasticem a Master Crankem diskmag – Resetor, nikdy ovšem nevyšel.
Zpět k tomu AWBčku, vydával ho Charon Software – vyšlo tehdá asi jen čtyři čísla, co si tak matně pamatuji, ostatně si to můžete zkontrolovat na cada.amigaportal.cz. Věděl jsem, že obsahem diskmagu jsou texty co měli být v Resetoru, nicméně, byl tu jeden problém, jak to z toho magu vykostit, člověk si říká, rád by si početl, ale zapínat si kvůli tomu Amigu rozhodně nebude.
Naštěstí soubory s texty jsou na disketě volně čitélné, ale jejich problém je jejich zapakování/zakryptování, pravda, diskmag byl v Amosu, takže by to nemusel být pro mne problém, ale ztrácejte čas s hledáním a dekódováním. Texty jdou vytisknout sice na tiskárnu / do souboru, ale ty jsou zase bez diakritiky, tak co s tím? Snoopdos je můj kamarád a prozradil, že AWBčko ukládá cosik do RAMky, no a pak to už šlo ráz na ráz, ten soubor uložený do RAM: je článek a nezkomprimovaný a dokonce i v KOI8, takže tady se můžete potěšit několika artefakty, které se zachovali jen v diskmagu a co by šestnáctileté dítko je stvořil.
Celý text je v původním znění – s titulky.
Čágo nekňubové !
A jsem tu já se svou recenzí na českou textovou hru APPRENTICE neboli česky Učedník. Tuto textovku (pozor textovka je textovka ne aventura jako zfakovaná Elvíra.) vymyslel a naprogramoval Jan Burian od Utopia softu v roce 1992.
Nejprve bych se rád zmínil o starých dobrých časech, kdy na osmibitech kralovaly textovky všeho druhu, hlavně na starých atárkách, ano mnozí si zavzpomínají například na Pomstu šíleného ataristy či jeho Protiútok nebo na sinkouších to byly Podrazy nebo Indijánové džonsové či jiné ptákoviny, ale co na Amize? Je taky něco pro její uživatele?
Ano je, ale opravdu málo. Pokud s tím někdo něco neudělá, a tím budou asi hoši od Toayenu, jestli se ale neuchlastaj. No nic, zase moc kecam. Rád bych také vyzval všechny bývalé Ataristy textovkaře, jmenovitě Jockera from S.I.S (pamatuješ se na mě z Re-setkání ?), Honzu Buriana a další aby konečně něco udělali.
Ale abych se vrátil k recenzi. Hra tě vnese do úlohy čarodějova učně, který má za úkol uvařit Kucbabu (no nevím co to vůbec ta Kucbaba je ?) než se vrátí kouzelník. Po vložení disku do drivu se objeví nejprve jakýsi bootblock pak black obrazovka a ikona myši (vypadá asi jako letadlo, to pro případ kdyby jste ji hledali.) spustí se hudba, která za nic nestojí a taky vůbec nejde vypnout.
Pak naskočí tittle picture no a pak samotná game. Hra se ovládá myší noboli krysou jak by řekl autor hry. Po přelouskání úvodního story vzhůru do děje, a protože nepíšu návod tak vám o hraní hry nic nepovím. Ještě bych se také rád zmínil, že tato hra je dostupná také ataristům pod jménem Trap Door II. No pokud chcete tak si tuto českou textovku zkuste zahrát sami.
Sepsal Hologram of Toayen
poznámka pod čarou: Kdybych já tehdy věděl, že se s Utopiou seznámím a budu dokonce vystupovat v jeho hře, ale to už je asi jiný příběh.
To je mistrovska recenze, plna uzitecnych informaci 🙂 A ty hlasky „myší noboli krysou“….
@Doda: Ano – kam se na mne hrabe Angryplayer aka DaveDeSade, že? Neboj – přijdou další a ještě lepší.