Ataristův protiútok – komplet
Nedávno vyšel celkem pěkný článek na Herním archeologovi o Ataristově Protiútoku, pěkně o něm psal chlapec, udělal mi radost a dostal i pěkné hodnocení. No on archeolog věděl, že dát míň nebavím se ním.
V recenzi se archeolog zmiňoval, že vlastně parser hry je divnej a že nebere třípísmenné zkratky, tak jsem mu vysvětlil, že kdysi dávno, hra na páskách měla dvě části, kde se muselo i zadávat heslo. Měla, vím to, hrál jsem ji jako děcko. Taky v první části hraje muzika, taky je tam povídání o tom jak máte hrát a jak máte zadávat příkazy.
Taky ji mám někde na páskách, tak jsem si řekl, že ji najdu. Pokusím se ty soubory nějak dostat do elektronické podoby a oslovím někoho kdo se v tom vyzná, jestli by z těch několika souborů neudělal něco, co by bylo funkční i pro emulátory.
Našel jsem verzi, která šla normálně kopírovat, protože původní hra se distribuovala s protikopírovací ochranou, to bylo kvůli soutěži. Prostě loader hry byl kousek ve standardu, pak si inicializoval turbo a zbytek si nějak načetl, prostě pro tehdejší kopíráky neřešitelná věc. Jasně stačilo „dvojče“ a měli jste aspoň zavaděč a zbytek si mohli zkopírovat. Hra má celkem tedy tři soubory, loader, první část a pak samotnou hru.
Dokonce jsem našel i nějaký speciální generátor od nějakého hackera, co umí vygenerovat na pásku onen nekopírovatelný loader, říkám si – mám ho zachránit pro budoucí generace? Nechce někdo i tyhle tři původní soubory z pásek? Řekněte si.
Soubory mám, co s nima nevím, tak jsem si posteskl na sociální síti a ozval se mě Jindroush, že to zkusí. Neuvěříte, on to zvládl za pár hodin a normálně nám vyrobil funkční verzi Ataristova Protiútoku. Děkujeme mu z celého srdce.
Tak tady ho máte.
Ataristův Protiútok - komplet (31,8 KiB, 207 hits)Mimochodem, kdyby náhodou měl někdo doma výsledkovou listinu úspěšných řešitelů Protiútoku, bylo by to naprosto báječný, ale vím, kdysi to v K-Softu tiskli na termopapír z Robotrona, takže pochybuju, že se to dochovalo.
Kdyby vás také zajímalo, jak probíhala oprava, slepení a nebo vlastně jak to kdysi bylo chráněné, tak jsem si dovolil ukrást Jindrouhovo příspěvěk na Facebooku.
Několik screenshotů z průběhu „loupání cibule“ v příloze, včetně pár komentářů (u jednotlivých screenshotů)
Jinak to bylo vychytralé – vlastní turbo loader udělaný tak, aby rozšifrovával načtené bloky, v nich několik vrstev šifrování, kopie a patchování ROM, včetně přesunu části kódu do ROM oblasti a kontrola stavu cartridge v přerušení – aby nešlo vlézt do monitoru a patchnout snadno.
A kdyby někdo chtěl si počíst celkem zajímavou diskuzi, tak si klikněte https://www.facebook.com/groups/1086787078030357/permalink/5065659550143070/