Emgeton Story 2020
Dostal jsem děsnou chuť si zahrát nějakou pěknou textovku pro osmibitové Atari, dlouho jsem žádnou nehrál a tak jsem začal bloumat, co by to mohlo být, co jsem dlouho nehrál a nebo vůbec nehrál a nebo nějakou ke které mám nějaký vztah.
Dlouho jsem bloumal archivem, až jsem narazil na Emgeton story 2, hru jsem hrál kdysi hodně dávno jako dítko, nikdy ji nedohrál, ale to už jsem tu kdysi dávno psal. Před deseti lety jsem čile komunikoval s jedním z autorů Emgetonu, který vyvíjel engine pro textovky v Pythonu, kam také přepsal svoje vlastní díla, tedy ty dva díly Emgeton story. Po nějakém čase, se na to ale vykašlal a naše komunikace utichla. Takže tu máme verze Egetonu v Python engine, který tedy rozběhat na Windows je trošku vopruz, kdo by chtěl hrát textovky a ještě před tím instalovat tisíc věcí.
No jak jsem se zmínil v předchozích článcích a spekulacích, tak jsem také děsně litoval, že jsem se zbavil svých kazet pro Atari, kde dozajista byla verze Emgeton Story co šla dohrát, že jsem se nezmínil? No, ona ani jedna verze pro Atari dohrát nejde v obou jsou chyby, takové, že prostě hru poctivě dokončit nemůžete. Ve druhém díle jsou chyby fatální a takové, že se hrát skoro ani nedá. Dlužno dodat, čirou náhodou jsem si vzpomněl, že bych mohl mít jistou kazetu s textovkama pro Atari, kterou jsem zakopil někdy koncem devadesátých let, už ani nevím od koho a tak začalo hledání oné kazety, zapojení Atari k televizoru, naladění a pak hledání souboru s hrou. Vzpomněl jsem si taky na jednu věc, kdysi dávno jsem si druhý díl Emgeton Story koupil, tak hra měla ochranu proti kopírování, nebylo to nic složitého. První díl hry (víme, na Atari měla většina textovek na pásce dva díly, v první části byl většinou jen úvodní text) nahrál jakýsi zavaděč pro turbo a pak se dotáhl zbytek hry, ona část po speciálním zavaděči, nebyla kopírovatelná běžným kopírovacím softwarem. Myslím, ale že jsem to jako dítko zlomil a hru si okopíroval, buď pomocí nějakého softu, co načítal soubory i bez zaváděcí hlavičky a nebo natvrdo pomocí dvojčete. Třeba si to pletu s Ataristovým protiútokem, kdo ví. Takže víme, že první část se nahraje do počítače pustí se úvodní demo hry, kde je pravděpodobně vykradený scroll a logo Atari s hudbou, pak se ukáže obrázek a zobrazí se úvodní texty, následně si nahrajeme samotnou hru.
Tak Petr Svoboda si před lety koupil za nehorázné peníze originální verzi přímo od autorů a proto ji mohl krásně a zcela bez problémů dohrát. Neobsahovala žádné chyby, tak jak všechny ty několikanásobně kopírované kopie. 🙂
@FLYers: No já jsem taky měl tu dvojku od nich – ale nikdy jsem ji nedohrál, je fakt, že co si pamatuju – tak to bylo trošku jinačí, třeba pod můstkem bylo něco schovanýho. Bohužel páska je v tahu, bůh ví kde jí je konec.